Úver alebo leasing, čo je výhodnejšie?

Ak zvažujete kúpu auta a nemáte našetrenú potrebnú hotovosť, asi stojíte pred podobnou otázkou. Univerzálna odpoveď na ňu nie je.

Auto strednej triedy dnes viete kúpiť za pomerne dostupné ceny, aj napriek tomu však našetriť si vopred hotovosť na kúpu zvyčajne nie je jednoduché. Či nové alebo jazdené auto, to je na preferenciách každého z nás a aj podľa toho môže padnúť rozhodnutie, ako ho financovať. V prípade nových aut a kúpy auta do podnikania ľudia zvyčajne siahajú po leasingu. Pri autách starších ako 4 roky klienti často volia bezúčelový úver. Mnohí pritom však nevedia, že ak by si staršie auto kúpili na leasing, vybavovanie je síce o niečo dlhšie, no získajú vďaka tomu bezplatnú službu preverenia vozidla. Nekupujú tak „mačku vo vreci“, ako sa hovorí. Práve história vozidla a jeho technický stav z minulosti je často strašiakom, ktorý odrádza kupcov od starších aut. Pri financovaní kúpy na leasing máte teda o starosť menej. Fámy, že staršie auto vám na leasing nedajú nie je úplne pravdivá. „V roku 2018 sme financovali celkovo 3216 vozidiel (osobné a úžitkové do 3,5t) a z toho 2271 bolo nových vozidiel a 945 kusov bolo jazdených,“ objasňuje situáciu generálny riaditeľ Tatra Leasingu, Igor Horváth. Ako sa teda rozhodnúť správne? Pred samotnou kúpou by ste mali zvážiť niekoľko faktorov.

Kupujete auto na firmu alebo ako fyzická osoba?

V prípade, že auto kupujete na firmu, môžete využiť odpočet DHP a to tak v prípade úveru, ako v prípade leasingu. Pri úvere si odpočítate DPH jednorázovo hneď po kúpe a pri leasingu si daň uplatníte postupne - na začiatku zo zaplatenej akontácie a následne z každej mesačnej splátky. Celkovo môžete nastaviť splatnosť leasingu na auto až na 60 mesiacov. V prípade leasingu sa nestávate automaticky vlastníkom automobilu, lízingová spoločnosť vám ho v podstate prenajíma za odplatu. Auto sa prepíše na vás po splatení leasingu. Táto forma môže byť práve pre firmy výhodnejšia, najmä operatívny leasing, lebo nemusia auto počas splácania vykazovať v súvahe ako majetok firmy. Naopak fyzické osoby zvyčajne preferujú okamžité vlastníctvo auta, ktoré vzniká v prípade voľby úveru. Samotné vlastníctvo/nevlastníctvo však pre fyzickú osobu nemá žiaden reálny význam alebo obmedzenie, s výnimkou toho, že počas leasingu je pre vás povinné mať havarijnú poistku. Tú však pri novom aute často volia klienti aj tak. Auto financované na leasing teda využívate rovnako, akoby od začiatku patrilo vám.

Nové alebo jazdené auto?

V prípade kúpy nového auta je leasing dobrou voľbou. Overenie auta je pre leasingovú spoločnosť jednoduché a samotné schvaľovanie je veľmi rýchle. „Zvyčajne klientom stačí jediná návštevu počas celého financovania. Preferujú telefonický, prípadne e-mailový kontakt a my im vieme vyjsť v ústrety. Osobná návšteva je nevyhnutná iba pri podpise zmluvy,“ hovorí o procese vybavenia leasingu Igor Horváth. Pre firmy môže byť financovanie cez leasing jednoduchšie aj vzhľadom na minimum dokladov, ktoré musia k žiadosti predložiť. „V prípade firmy, ktorá má zverejnené obchodné výsledky v registri uzávierok, sa predkladá iba výpis z OR, občianske preukazy štatutárov a osvedčenie o registrácii IČ DPH spolu so žiadosťou o leasing,“ hovorí Igor Horváth z Tatra Leasingu. U staršieho auta zas výhodou je samotné preverenie vozidla leasingovou spoločnosťou, ako už bolo spomenuté vyššie.

Máte vlastné zdroje?

U financovania na leasing sa vyžaduje akontácia, teda by ste mali mať časť peňazí na kúpu auta v hotovosti. „Priemerná výška akontácie pri leasingu pre fyzické osoby sa pohybuje okolo 34%, u podnikateľov je to približne 27%,“ dopĺňa Igor Horváth z Tatra Leasingu. Podľa rebríčka Focus2move bola celosvetovo najpredávanejším autom v roku 2018 Toyota Corolla, ktorej sa predalo takmer milión kusov. Kúpiť ju viete už za necelých 15 000 eur. Ak by ste si chceli kúpiť napríklad toto auto na leasing, je vhodné mať akontáciu vo výške 4500 eur. V prípade čerpania úveru nemusíte mať vlastné zdroje, ale musíte sa kvalifikovať príjmom a výdavkami na splácanie celého úveru.

Je teda len na vás, ktorá forma financovania je pre vás vhodnejšia. Či už úver alebo leasing, vždy je vhodné pozerať aj na konkrétnu ponuku jednotlivých spoločností a porovnávať si úrokové sadzby a celkové preplatenie.

Zaujal vás článok a máte na nás otázky?

Nechajte nám na vás kontakt. My vám zavoláme a zodpovieme všetky vaše otázky.

V súvislosti s odoslaním tohto kontaktného formulára budeme spracúvať Vaše osobné údaje. Všetky bližšie informácie nájdete v dokumente Informačné memorandum ochrany osobných údajov.